İletişim Hakkımızda
Ana Sayfa Önemli Yerler Yerel Yönetimler Ankara Haber
İnanç Merkezleri » Gülbaba Türbesi
     Bugün Ankara’nın Altındağ İlçesinde Hacı Bayram Camii’nin biraz aşağısında, Ahi Yakup camii’nin yanında, yol ortasında türbesi bulunan Gül Baba ile ilgili ilk bilgiyi ünlü Türkbilimci Dr. Ignác Kúnos vermektedir. Kúnos 1885 yılında Ankara’ya gelince zamanın Ankara valisi Abidin Paşa’nın konuğu oldu. Ankara’da kalışı sırasında “Ankaralı Kel Baba” efsanesi dikkatini çekti. Kúnos’a göre bu efsane Macaristan’a kadar yayılmıştı ve Buda’da bulunan Gül Baba’yla aynı kişi olması kuvvetle mümkündü. Ignác Kúnos bir delile de dayanmaksızın, Gül Baba adının “Kel Baba” okunması gerektiğini iddia etmiştir.

Bazı Macar ansiklopedileri de, bu kanaati paylaşmaktadırlar: Pallas, Nagy Lexikona , göre ; Gül Baba; “Budapeşte’de Gül Tepesindeki (Rózsadomb) bir Türk Türbesinin adıdır. Bu türbeye şu efsane atfedilmiştir : Gül Baba adında bir Müslüman burada kahramanca şehit olmuş ve defnedilmiştir. Bundan ötürü buraya Gül Baba adı verilmiştir.

Türk rivayetleri ise bu efsaneyi daha başka bir şekilde ifade etmektedir. Türkler de böyle bir azizi kabul ediyorlar. Bu zat Padişah ile beraber gelmiş, Budin’de vefat etmiştir. Fakat bu kahramanın adı Gül değil Kelbaba’dır. Kel denişine sebep, başında saçı olmayışındandır. Sonra bu zatın adındaki ( kel ) kelimesi ( gül )e dönmüştür.”
Ancak, ne yazık ki bütün aramalarıma karşılık Kunoş’un bahsettiği efsaneyi hiç bir yerde bulamadığımı üzüntüyle belirtmek isterim. Buna karşılık Gül Baba ile ilgili olarak yazmış olduğu masallar aşağıda sıralanmıştır:
 

  • Foto Galeri
  • Yorum Yaz
Aşağıdaki Formu Kullanarak İlgili Etkinliğe Yorum Yapabilirsiniz
 İsim
 E Mail
 Mesaj
Kodu Giriniz
Ana Sayfa Önemli Yerler Yerel Yönetimler Ankara Haber
Ankaraturizmi.COM'da yer alan içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Ankaraturizmi.COM hiçbir şekilde sorumlu değildir. Copyright © 2000-2012 Ankaraturizmi.COM