İletişim Hakkımızda
Ana Sayfa Önemli Yerler Yerel Yönetimler Ankara Haber
İnanç Merkezleri » Tacettin Dergahı

Tacettin Dergahı ile Mehmet Akif Ersoy Müze Evi bugünkü Hacettepe Üniversitesi Kampüsü içinde yer alıyor. İstiklal Marşı  nın yazarı Mehmet Akif Ersoy doğum, ölüm yıldönümü anma törenleri ve İstiklal Marşı  nın kabul edilmesi yıldönümü törenleri her yıl bu alanda yapılıyor.

Yazıcıoğlu önce Tacettin Dergahı  nda dua ettikten sonra ve burada bulunan basın mensupları ile sohbet etti. Fırsat buldukça T...acettin Dergahı  nı ziyaret ettiğini söyleyen Yazıcıoğlu Mehmet Akif Ersoy  u anma törenlerine de sürekli katıldığını dile getirdi. Mehmet Akif  in her yönüyle örnek alınması gereken bir insan olarak gördüğünü belirten Yazıcıoğlu ayaküstü sohbetin ardından Dergah  ın bahçesinde bulunan İstiklal Marşı  nın yazılı olduğu tabelanın önünde geçti. İstiklal Marşı  nın sözlerine bir süre baktıktan sonra Mehmet Akif Ersoy  un törenlerinde bulunmanın kendisi için büyük bir anlam ifade ettiğini dile getirmişti. İstiklal Marşı  nı iyi anlamanın Mehmet Akif  i tanımaktan geçtiğini söylemişti.

Yazıcıoğlu  nun çok az kişinin katıldığı bu törenlere sürekli katıldığını ve programın sonuna kadar büyük bir sessizlik içinde takip ettiğini orada öğrenmiştim.

Tacettin Dergahı, ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hacı Bayram-ı Veli  nin kurduğu Bayramiye tarikatının bir kolu olan Celvetiler için yaptırılmıştır. 1826  da tamir edilmiş ve Sultan Abdülmecit tarafından ilaveler yapılarak türbe, dergah evi, çeşme, hazine ve camiden oluşan bir külliye haline gelmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, İstanbul  un işgalinden sonra aldığı davet üzerine milli mücadeleye katılmak üzere Ankara  ya gelmişti. Kendisine büyük hayranlık duyan Taceddin-i Veli Camisi imamı Tevfik Hoca (Tevfik Çiftdoğan) kendisini karşılamış; şehirde kiralık ev bulmanın çok zor olduğu o dönemde külliyede yer alan bu yapıyı kendisine tahsis etmişti.

Şair, 1. T.B.M.M Burdur milletvekili olduğu yıllarda günlerini bu mütevazı evde geçirdi; dostlarıyla milli mücadele meselelerini tartıştı. Mehmet Akif, bir ulusal marş yazılması için açılan yarışmaya para ödüllü olduğu için başlangıçta katılmamıştı. Yarışmaya katılan şiirlerin hiç birisi uygun nitelikte bulunmayınca dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi  nin ısrarı üzerine İstiklal Marşı  nı bu evde yazmaya başladı. Gece gelen ilhamı kaçırmamak için bazı dörtlükleri mum ışığında dergahın duvarlarına kazdığı anlatılır. Şair, meşhur     Bülbül     şiirini de bu evde yazmıştır.

Yapı 1949  da şehir meclisi kararı ile müze-eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984  te ziyarete açıldı. Müze-ev  de Mehmet Akif Ersoy  a ait cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir. Evin karşısında 2003 yılında yapılmış olan Mehmet Akif  in büstü ile İstiklal Marşı  nın ilk iki kıtasının yazılı olduğu bir kitabe yer almaktadır.

Bugün Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampusunun sınırları içinde yer alır. Dergahın bulunduğu sokak sonradan Mehmet Akif Sokağı adını almıştır.

1901 - 1902 Kanuni Sultan Süleyman zamanında  Celveti  tarikatı için tekke olarak yapılmış olan bina, en son Abdülmecid zamanında yapılan imar hareketleri esnasında yenilenmiştir. Kapının üzerinde yenilenme kitabesi vardır. Caminin kıble tarafında, birde türbe bulunmakta olmup, türbede Tacettin İbrahimi ve oğlu gömülüdür.

Mehmet Akif Ersoy Evi, zamanında Tacettin Dergahı olarak kullanılmaktaydı. Binanın selamlık bölümü, Tacettin Şeyhi tarafından İstiklal Savaşı yıllarında 1.T.B.M.M. Burdur mebusu Mehmet Akif Ersoy’ a tahsis edilmiş, şair İstiklal Marşının Şiir’ i başta olmak üzere bir çok şiirini burada yazmıştır.

Yapı 30 Ekim 1949’ da Şehir Meclisinin kararı ile “Mehmet Akif Evi “ adını almış ve müzeye dönüştürülmüş ise de uzun yıllar bakımsız ve harap kalmıştır. Üniversite Merkez Kampüsünün kuruluşu sırasında yapının eski durumuna sadık kalınarak onarımı sağlanmış ve yapı ziyarete açılmıştır.Üniversitenin 1982 yılında yapının yeniden onarılması için teşebbüse geçmesiyle, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı ve bazı özel şahısların katkılarıyla onarım ve döşemesi tamamlanmış 27 Aralık 1984 günü yapılan bir törenle ziyarete açılmıştır.

Yüksek avlu duvarları ile çevrili olan yapının bahçesine büyük avlu kapısından girilmektedir. Bahçenin ortasında iki katlı ahşap bir Ankara Evi görülmektedir. Üst kata çıkan tahta trabzanlı merdiven boyunca Ersoy’ a ait fotoğraflar bulunmaktadır. Üst katta dinlenme ve toplantı odası bulunmaktadır. Evin en gösterişli olan toplantı odasının bahçeye bakan üç penceresinin önünde boydan boya sedirler, duvarlarında sedef kakmalı oymalar, şamdanlar ve gaz lambaları bulunmaktadır. Odanın tavanı, ortada kalem işleri ile süslü altıgen bir göbek bulunan yöresel Ankara tavanıdır.

Mehmet Akif Ersoy  a ait cep saati, gözlük, tesbih tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen manevi değeri yüksek eserlerdir. 

  • Foto Galeri
  • Yorum Yaz
Aşağıdaki Formu Kullanarak İlgili Etkinliğe Yorum Yapabilirsiniz
 İsim
 E Mail
 Mesaj
Kodu Giriniz
Ana Sayfa Önemli Yerler Yerel Yönetimler Ankara Haber
Ankaraturizmi.COM'da yer alan içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Ankaraturizmi.COM hiçbir şekilde sorumlu değildir. Copyright © 2000-2012 Ankaraturizmi.COM